31 October, 2013

INFO O STUDIU V UK

Protože se me často ptáte, jak je to tady se studiem, tak jsem se rozhodla, ze vam to sem do clanku zkopiruju. Cerpala jsem ze zdroje Cesi a Slovaci v UK. Doufam, ze tam najdete všechny odpovedi co potrebujete ;)
Udelejte si kavu, je to docela dlouhy :D
 


zdroj google
 
zdroj google


zdroj google
 
 
Financovanie studia
Najväčšou položkou na zozname nákladov je školné. Masívne študentské protesty z jesene 2010 v Londýne boli práve proti jeho zvyšovaniu. Zo súčasných 3,300 libier ročne ho sa Britská vláda rozhodla od roku 2012 zvýšiť na ...zhruba trojnásobok – 9,000 libier ročne. Je to maximálna suma, ktorú môže univerzita požadovať. Mnohé školy si však stanovia úroveň školného nižšie.

Výnimkou zo zákona sú Škótske univerzity, ktorých sa zmeny netýkajú. University of Edinburgh, Dundee, Aberdeen, St. Andrews, Glasgow a iné stoja kandidátov výrazne menej, v niektorých prípadoch je školné dokonca nulové. O štúdiu v Škótsku pripravujeme v nasledujúcich týždňoch samostatný článok.

Naspäť k Anglicku – Britská vláda umožňuje študentom krajín EÚ získať veľmi výhodnú pôžičku na pokrytie celého školného – jej úroková miera je rovná inflácií. Študent ju začne splácať až po ukončení štúdia, a aj to len v prípade zárobku presahujúceho určitú hranicu v danej krajine (pre UK je to £15,000 ročne). Spláca sa 9 percent zo sumy zarobenej nad touto hranicou. Pre Slovensko je to momentálne £9,000 ročne, spláca sa teda fixných £147 mesačne. Splatnosť začína v nasledujúcom apríli po ukončení štúdia. V prípade menšieho zárobku splácať netreba a v prípade smrti pôžička prepadá.
Samozrejme, nie je príjemné zadĺžiť sa ešte pred riadnym vstupom do života. Avšak špeciálne podmienky študentskej pôžičky dovoľujú pokojný spánok. Študentom však vôbec neprekáža, že pôžičku majú a považujú to za bežnú vec, ba až samozrejmosť.

Z pohľadu pôžičky preto zvýšenie školného nepredstavuje veľký rozdiel, nakoľko podmienky uvoľnenej splatnosti zostávajú rovnaké. Študent si naviac nemusí požičať plnú výšku školného. Formulár dostane študent poštou automaticky od UCASu. Je potrebné ho vyplniť počas prvých deviatich mesiacov od začiatku akademického roka, avšak univerzity ho odporúčajú vyplniť skôr. Pre prvožiadateľov je formulár dlhší, v následujúcich rokoch už študent len potvrdzuje zväčšenie pôžičky, a teda je to výrazne jednoduchšie.

Student Loan Company, spoločnosť, ktorá za pôžičkami stojí, zabezpečuje online systém, kde môžete pôžičku sledovať ako aj zákaznícke centrum pre prípadné otázky. Všetko o pôžičke nájdete na tejto stránke.


Druhou veľkou položkou na zozname nákladov je ubytovanie. To sa výrazne líši od univerzity k univerzite, alebo od mesta k mestu. Dôležitý je kontrakt – väčšina Oxfordských fakúlt poskytuje ubytovanie len počas semestrov. Tento fakt zvýhodňuje cenu, avšak študent musí na prázdniny izbu vypratať. Iná situácia je v Londýne či ďalších mestách, kde internáty alebo priváty požadujú platby aj počas prázdnin – nikoho teda nezaujíma, že idete na Vianoce domov, za prenájom platiť musíte aj počas týchto týždňov.

Londýn je po stránke ubytovania asi najdrahším miestom. Školy tu ponúkajú internáty obvykle len prvákom – ceny sa pohybujú od £75 v shared room alebo od £100 v single. Množstvo internátov poskytuje aj stravu, ubytovanie spolu s polpenziou stojí £160. Privátov sa nájde veľa – od £300 mesačne na periférii, alebo od £500 bližšie v centre, a teda aj ku škole. Záleží, koľko vás býva a v akej časti Londýna žijete.

Ubytovanie v iných častiach Veľkej Británie sa výrazne líši. V menších mestách, prípadne vo väčších vzdialenostiach od univerzít je už od £60 týždenne. Celkový ročný odhad je £3,000 mimo Londýna a £4000 v ňom.


Letenky do Veľkej Británie vďaka nízkonákladovým prepravcom ako Ryanair, Wizz Air alebo Easyjet výrazne zlacneli. I keď v čase sviatkov bývajú letenky drahšie, študentovi by malo ročne (6 letov – tam, domov na Vianoce a Veľkú noc a späť) na letenky spolu s letiskovými transfermi stačiť £300-500.

Cena mestskej dopravy sa samozrejme v jednotlivých mestách líši. V Londýne sú ceny samozrejme vysoké. Študent si pri nástupe vybaví Student Oyster Card (po slovensky električenku), pri ktorej má potom nárok na 30 % zľavu na týždňové a mesačné lístky. (Pozor! Treba rozlišovať medzi Oyster Card a Student Oyster Card. Na prvú má nárok úplne každý, na druhú iba študenti.) Vybavovanie prebieha cez internet, žiadne fronty pred dopravným podnikom, na aké sme zvyknutí z Bratislavy, nehrozia.

Jednorazová cesta je £1.25 za autobus a £1.90 za metro. Cena za metro je v prípade periférnych oblastí nižšia. Študentský týždňový lístok v Londýne stojí £12 na autobusy a £19 na metro. V prípade mesačného lístka je to £48, resp. £74. Pre viac informácií stačí kliknúť sem.


Učebnice sú vačšinou celkom drahé (£50), avšak obvykle sa dajú požičať z univerzitných knižníc zadarmo. Obed v školských jedálňach stojí £3-5, no nie každá jedáleň varí ráno i večer. Zdravý odhad na jedlo je £5-10 denne. Pinta piva stojí od £2 (ale to neozaj neodporúčame), vstup na diskotéku £5, kino je za £10, spiatočný lístok Oxford-Londýn za £15. Cena potravín v supermarkete je zhruba rovnaká ako na Slovensku. Telekomunikačné služby sú lacnejšie – napríklad SIM karta od mobilného operátora Three Vám umožní volať v rámci siete zadarmo a pri dobytí kreditu za £10 získate balík 600 SMS, 150 Mb mobilného internetu a volania na iné siete za £0.2 za minútu. Týždeň v Británií stojí pri skromnosti £40-80. Minúť viac však nie je problém, stačí sa mierne “odviazať” v piatok večer.


Študent bude v Anglicku zhruba 26 týždňov. To je £3,000 za ubytovanie, £400 za letenky a £1,500 za život. Reálne stojí rok na britskej univerzite pri skromnosti od £4000-£5000. Presná suma záleží hlavne od ubytovacieho kontraktu a počtu akademických týždňov v roku. Áno, je to výrazne viac ako náklady na Bratislavu alebo Prahu, avšak (nerátajúc školné) nie sú to milióny.

Na Slovensku existujú štipendíjne programy od SPP (Hlavička) a od Nadácie Tatra Banky. Sú určené primárne pre slovenských študentov, ktorí chcú ísť do zahraničia na maximálne ročné stáže či výmenné pobyty, avšak prijímajú prihlášky aj od stredoškolákov. Výška podpory je rôzna.

Oxbridge ponúka svojim študentom viaceré štipendiá, fakulty (nie všetky) majú taktiež svoje vlastné štipendíjné programy.
Študenti dostávajú menšie štipendium aj za akademické výsledky.


Aj toto je jedna z možností. Niektoré univerzity však zakazujú študentom počas akademického obdobia pracovať viac ako 20 hodín týždenne. Minimálna mzda je £5.85/hod, takže na určitú časť nákladov sa určite zarobiť dá. Je však časovo náročné pri práci študovať. To samozrejme neznamená, že sa to nedá, avšak časom sa práca môže negatívne podpísať pod akademické výsledky.


Určite áno. Kvalita vzdelania ako aj reputácia či uznanie titulov je vysoké a otvorí vám mnohé ďalšie možnosti v živote. Ak máte záujem hneď po štúdiu pracovať, nástupný plat sa v rôznych zamestnaniach líši, avšak pohybuje sa od £20k do £50k (v prípade niektorých zamestnaní aj viac) ročne. Takýto nástupný plat na Slovensku predsalen nemá každý (presnejšie, skoro žiadny) absolvent. Takže po pár rokov máte všetky pôžičky splatené. Vrátiť sa po štúdiu na Slovensko je tiež jedna z možností. Študenti si mnohokrát zahraničné skúsenosti a kontakty nevedia vynachváliť a doma potom spravia úspešnú kariéru.
 
zdroj Cesi a Slovaci v UK

No comments:

Post a Comment

Dekuji za vas komentar :)